Kirkkovaltuusto on seurakunnan ylin päättävä elin.

Valtuusto valitaan vaaleilla. Ehdokkaina voivat olla 18 vuotta täyttäneet konfirmoidut seurakunnan jäsenet. Äänioikeus on 16 vuotta täyttäneillä.

Kirkkovaltuusto päättää seurakunnan toiminnan ja talouden päälinjoista, perittävästä kirkollisverosta, rakennushankkeista ja virkojen perustamisesta.

Nykyinen kirkkovaltuusto toimii v. 2019-2022.

Kirkkovaltuuston puheenjohtajana toimii Arto Rajala ja varapuheenjohtajana Johanna Lampinen.

Kirkkovaltuuston jäsenet

Kirkkovaltuusto 2019-2022

Aho Suvi-Jaana                                                    
Hammaren Pirkko                                              
Heikkilä Pasi  varapuh.joht.          24.9.2020 -                                                         
Honkamäki Juha                                                 
Juujärvi Mikael                                                         
Juuti Asko 

Kolula Laura                                 24.9.2020 -                                                          
Lahtinen Tommi                                                  
Lampinen Johanna varapuh.joht. 1.1.2019 - 24.9.2020
Majander Marjut                                                
Melleri Arja                                                           
Minkkinen Pirjo                                                  
Niemelä Kirsi                                                        
Nikamaa Arto                                                       
Nokkala Jorma                                                     
Nuutinen Annikki                                               
Oksanen Aulikki                                                       
Paatelainen Kirsti                                               
Rajala Arto  puh.joht.
Rinne Risto                                  1.1.2019 - 24.9.2020                                                          
Ristaniemi Tapani                        1.1.2019 - 24.9.2020                                          
Saarimäki Reetta                                                
Salmela Matti
Vuorenmaa Kari   

Vuorinen-Lampila Päivi               24.9.2020 - 

Äyräväinen Raine                        24.9.2020 -        

                                          

Kirkkoneuvosto johtaa seurakunnan käytännön toimintaa ja hallintoa.

Neuvoston jäsenet valitsee kirkkovaltuusto. Kirkkoherra toimii virkansa puolesta neuvoston puheenjohtajana. Kirkkoneuvosto edustaa seurakuntaa viranomaisasioissa sekä tekee sen puolesta sopimuksia ja muita oikeustoimia.


Kirkkoneuvoston jäsenet

Kirkkoneuvoston jäsenet 2019 - 2020

Heikki Myllykoski, puheenjohtaja, kirkkoherra 
Salmela Matti, varapuheenjohtaja
Hammaren Pirkko
Heikkilä Pasi
Juujärvi Mikael
Juuti Asko
Melleri Arja
Niemelä Kirsi
Saarimäki Reetta

Kirkkoneuvoston pöytäkirjat

1/2019 pdf

2/2019 pdf

3/2019 pdf

4/2019 pdf

5/2019 pdf

6/2019 pdf

7/2019 pdf

8/2019 pdf

9/2019 pdf

1/2020 pdf

2/2020 pdf

3/2020 pdf

4/2020 pdf

5/2020 pdf

6/2020 pdf

7/2020 pdf

8/2020 pdf

9/2020 pdf

 

 

 

Kirkkovaltuuston pöytäkirjat

1/2019 pdf

2/2019 pdf

3/2019 pdf

4/2019 pdf

5/2019 pdf

2/2020 pdf

3/2020 pdf 

4/2020 pdf

 

Kirkkovaltuuston kuulutukset

Valtuuston kokous 27.1.2021

 kello 18.00 seurakuntakodilla, Sanantie 5

Kokouksessa käsitellään seuraavat asiat:

 1 §. Nimenhuuto ja estetitten hyväksyminen

2§. Kokouksen laillisuus

3§. Työjärjestyksen hyväksyminen

4§. Pöytäkirjan tarkastajien valinta

5§. Kirkkovaltuuston puheenjohtajan valinta vuosille 2021 - 2022

6§. Kirkkovaltuuston varapuheenjohtajan valinta vuosille 2021 - 2022

7§.Kirkkoneuvoston varapuheenjohtajan ja hänen henkilökohtaisen varajäsenen valinta kaudelle 2021 - 2022

8§.Kirkkoneuvoston jäsenten ja heidän henkilökohtaisten varajäsenten valinta kaudelle 2021 - 2022

9§. Muut asiat

10§. Kokouksen päättäminen

 

Muuramessa 16.12.2020

Arto Rajala, kirkkovaltuuston puheenjohtaja